Doğal, organik ve ekolojik ürünlerle sağlıklı yaşam

Haber Bültenleri Haber Bültenleri

Hamilelik Öncesi, Hamilelikte, Lohusalıkta ve Emzirirken Saç Boyama

10/08/2017
by Admin Admin
Hamilelik Öncesi, Hamilelikte, Lohusalıkta ve Emzirirken Saç Boyama

Saç boyası hemen hemen tüm kadınların ve bazı erkeklerin hayatlarının bir döneminde kullandığı, hatta kimimizin sürekli olarak kullanmaya devam ettiği ürünlerden. Tabi pazar bu kadar büyük olunca da, piyasada onlarca oyuncu tarafından sunulan binlerce ürün var. Bir yandan da organik, bitkisel, ekolojik, doğal gibi terimler duyuyoruz bolca. Kimileri “organik ve doğal ürün olduklarına inanmıyorum, hepsinde kimyasallar var nasılsa” diyerek konuyu önemsizleştiriyor, kimileri de “bitkisel saç boyası dışında boya kullanmam” fikrini savunuyor.

HAMİLELİK ÖNCESİ, HAMİLELİKTE, LOHUSALIKTA VE EMZİRİRKEN SAÇ BOYATILABİLİR

Günümüzde kadınların çoğu klasik saç boyalarının tehlikesinin bilincinde olduğu için ve uzmanlar tarafından yapılan uyarılar sonucunda, hayat boyu değilse de en azından hamilelik, lohusalık (doğumdan sonraki ilk 6 hafta) ve emzirdikleri dönem boyunca saçlarını boyatmamaktadır. Tabi ki bu da bir çözüm sayılabilir. Hatta çocuk yapmaya çalışan çiftlerde hem erkek hem de kadının bu dönemde herhangi bir zararlı kimyasala maruz kalmamak çabasında olması en mantıklısıdır. Ancak özellikle bu heyecanlı dönemde hem güzelliğinizi ve bakımlı görüntünüzü korumak, hem de bebeğinizin ve kendinizin sağlığını korumak gerçek organik saç boyası ürünleriyle mümkün. Güvenilir, organik sertifikalı, yani gerçek organik saç boyaları ile bu dönemlerde de güvenle saçlar boyanabilir.

O yüzden hepimizin sağlığı için; hatta özellikle hamile ve emziren kadınlar için çok daha önemli olan, bitkisel, organik ya da doğal olarak isimlendirilen boyaları gelin bu yazıda daha yakından tanıyalım.

1. Bitkisel Saç Boyası Nedir?

İçerisinde başta amonyak ve peroksid olmak üzere kimyasal madde içermeyen, kına, çivit, yaban mersini, mavi kantaron, papatya, çay, soğan kabuğu veya hatmi çiçeği gibi bitkilerden elde edilen saç boyalarıdır.

Amonyak ve peroksid dışında kimyasal saç boyalarında fenilendiamin (PDA), o-toluylendiamin, resorcin, alfanaftol veya kurşunasetat gibi kimyasallar da kullanılabiliyor. Tabii ki bitkisel veya organik saç boyalarında da bazı kimyasallar kullanılabilir, sonuçta papatyayı dalından koparıp saçımıza sürünce saç rengimiz değişmiyor. Boyanın saça tutunması ve kalıcılığının sağlanması için az da olsa kimyasallara ihtiyaç var ancak bu kimyasalların sağlığa zararlı olmadığı bilinenlerden seçilmesi ve üründeki oranının % 5-10’u geçmemesi gerekir.

2. Kimyasal Saç Boyalarının Zararları Nelerdir?

Kimyasal saç boyaları herkesi kanser edecek diye bir kural yok, ancak uzun süre ve sık kullanımda kansere yakalanma olasılığını önemli miktarda arttırdığı görülüyor. Özellikle de genetik yatkınlığı olan, kalıtsal olarak risk altındaki insanlarda çevresel faktörler olan organik dışı beslenme ve kozmetik ürünler yoluyla maruz kalınan kanserojen maddelerin çok azının bile kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırdığı ve/veya yayılımını hızlandırdığı bilinmekte.

Kanser gibi ölümcül hastalıkları bir kenara koyarsak, organik olmayan boyaların içerisindeki kimyasal maddeler saçın doğal yapısını bozarak rengin nüfuz etmesini sağladığı için ilk kullanımda başlayan ve giderek artan bir şekilde matlaştırıyor, saç uçlarının kırılmasına sebep oluyor ve saçı kurutup kırılganlaştırıyor.

Bu tür saç boyalarının içerisindeki kimyasal ve toksik (zehirli) maddeler özellikle hamile ve emziren kadınlarda kan ve süt yoluyla bebeğe de geçtiği için tehlikenin boyutu çok daha büyüktür.

3. Bitkisel Saç Boyası Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

- Bitkisel saç boyası kullanımının belki de en önemli faydası saça parlaklık vermesi ve saç tellerini onarıcı etkisinin olmasıdır.

- Gerçek organik saç boyası ürünlerin zararlı kimyasal madde içermemesinden dolayı sağlığa zararı yoktur. Özellikle hamile ve emziren kadınların kullanımı için de uygundur.

- Saç renginde radikal bir değişiklik yapmadığı, doğal saç rengin üzerinde nüanslar sağladığı için boya sonrası doğal bir görünüm elde edilir.

- Üretim aşamasında kullanılan teknikler sayesinde doğaya zarar vermeden ve ekolojik çevreyi tahrip etmeden üretilen bu ürünleri tercih ederek kendinize ve çocuğunuzun geleceğine daha büyük bir yatırım yapamazsınız.

- Hayvanlar üzerinde test edilmeden üretilmiş olan ürünleri tercih ederek küçük dostlarımızı da korumuş olursunuz. Bu logoyu gördüğünüz zaman hayvan dostlarımızın test aracı olarak kullanılmadığı bir ürünü incelediğinizi anlayabilirsiniz.

4. Gerçek Organik Bitkisel Saç Boyası Kullanırken Bilmeniz Gerekenler

- Çok koyu veya çok açık renkler elde edilemez.

- Organik saç boyası bitkisel ürünlerden elde edildiği için çok geniş bir renk skalası yoktur.

- Ağartıcı ve açıcı içermediğinden her saç üzerinde renk verme etkisi farklı oranlarda olabilir. Bu nedenle saçı boyamadan önce çıkacak rengin tonunu tam olarak kestiremeyebilirsiniz. O yüzden genellikle saçın bir tutamını boyayarak sizin saçınızda oluşacak renk tonunu denemeniz önerilir.

- Yine ağartıcı ve açıcı içermediği ve bu nedenle de alttaki boyayı saçtan söküp atmadığı için alttaki saç rengini tamamen kapatmaz, beyaz tellere ise tama yakın renk verir. Dolayısıyla radikal saç rengi değişiklikleri için uygun değildir. Ancak saçında doğal görünümlü bir renklendirme isteyenler için en ideal ve sağlıklı çözümdür.

5. Bir Boyanın Bitkisel Saç Boyası Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Öncelikle kokusundan tahmin yürütebilirsiniz ancak bu asla emin olamayacağınız bir yöntem. Kimyasal saç boyaları ağır kimyasal kokular içerir, oysa bitkisel boyalar daha ferah ve belki bazen hoşunuza gitmeyen bir koku bile olsa doğal kokular yayar.

Daha garantili bir yöntem ise almayı düşündüğünüz ürünün sertifikalarını kontrol etmektir. Dünyada ürünlerin karışımını inceleyen ve doğal ürünlere sertifika vererek tescilleyen pek çok güvenilir kurum var. Aşağıda bahsettiğim kurumlardan bir veya birkaçının sertifikasına sahip bir bitkisel saç boyası görürseniz içiniz rahat bir şekilde satın alabilirsiniz.

BDIH: Sadece organik tarımla üretilen ve ekolojik şartlara uyum sağlayan, hayvanlar üzerinde deney yapılmayan (birkaç kurum hariç), ölü hayvanlardan elde edilmiş madde kullanılmasına izin vermeyen, sentetik boyar madde, petrokimyasallar, GDO ve silikon içermeyen ürünlere onay veren bir Alman sertifikası.

NaTrue: Üç farklı sertifika veren bir Avrupalı sertifika kurumu. Natural Cosmetics With Organic Portion sertifikası için ürün içeriğinin en az %70’inin organik yollarla üretilmesi, Natural Cosmetics sertifikası için organik tarım şartı gerekmese de bazı içerik kurallarına uyulması, Organic Cosmetics sertifikası vermek içinse ürün içeriğinin %95’inin organik tarımla elde edilmesi, GDO, silikon ve petrokimyasal kullanılmaması şartı arıyor.

Ecocert: Farklı sertifikalar veren kurum bu alanda da en bilinenlerden. Ecocert Natural Organic Cosmetic etiketi için ürün içeriğinin %95’inin bitkisel olması ve %10’unun da organik tarımla elde edilmesi, Ecocert Natural Cosmetic etiketi için de ürün içeriğinin %50’sinin bitkisel olması ve %5’inin da organik tarımla elde edilmesi şartını arıyor.

Hepsini burada tek tek yazamasam da Cosmebio, USDA, Soil Association gibi sertifikalar da benzer şartlarla ürünlere onay veriyorlar.

Almayı düşündüğünüz bir organik saç boyası ürününde bu serfikalardan bir veya birkaçını görmeniz halinde ürüne güvenebilirsiniz.

KUAFÖRÜNÜZÜ ORGANİK OLDUĞUNU SANDIĞI ÜRÜN KONUSUNDA UYARIN

Son yıllarda konuya olan ilginin artması üzerine; tüm iyi niyetine rağmen, konuya bilgi ve tecrübe anlamında hakim olmayan kuaför ve bakım uzmanlarının salonlarında ‘’organik içerikli yağlar içeren’’, ‘’organik boya özleri içeren’’, ‘’formaldehit içermez’’ ‘’ doğal bitkisel boya içerikli’’ gibi ifadelerle lanse edilen bazı ürünlerle karşı karşıya kalabilir ve bunları kullanmanız için önerilere maruz kalabilirsiniz. Özellikle de doğrudan satış yöntemiyle kuaför ve bakım salonlarına dağıtımı yapılan bu tip saç bakım ve saç boyası ürünleri; sizin, doğacak çocuğunuzun ve emzirdiğiniz bebeğinizin sağlığınızı tehdit etmeye devam etmektedir. Bu gibi durumlarda kuaförünüzü veya saç bakım uzmanınızı bu konuda uyarmak ve belki bu yazıyı okumasını sağlamakla işe başlamasını sağlamak akıllıca olacaktır. Bu durumda size tavsiyemiz organik sertifikalı saç bakım ürününüzü ve saç boyanızı yanınızda götürüp sizin saçınızda kullanılmasını sağlamanızdır.

Sitemizdeki organik saç boyası ve bakım ürünlerini incelemek için ........ linkine tıklayabilirsiniz

Comments

No posts found

New post
eTicaretif